Sme odborníci na Japonsko v oblastiach, z ktorých Vám ponúkame:

 

SEITAI - Šiacu Seitai

Terapia Seitai je spojením japonských akupresúrnych a západných jemných mobilizačných techník. Jedná sa o terapiu, ktorá je veľmi účinná pri úvodných prejavoch civilizačných chorôb ako sú stuhnutý krk, bolesti hlavy, chronické bolesti chrbta, zápcha, ale aj rakovina, srdcové ochorenia, mozgové príhody, cukrovka, alergie, nervové zrútenia, atď, majúce pôvod v našom nezdravom životnom štýle. Táto terapia chápe chorobu ako telesný prejav našich zlozvykov. Choroba sa často v dôsledku nezdravých životných návykov prejaví na fyzickom tele ako pokrivenie. Terapia Seitai má ambíciu tieto rôzne zmeny naprávať dokonca aj na bunkovej úrovni a dokáže naštartovať prirodzenú samoliečiteľskú schopnosť každého živého organizmu.

Vďaka tejto schopnosti rieši terapia Seitai problémy modernej symptomatickej liečby a napomáha jej zbavovať sa umelých liečiv, operácií a rizík s nimi spojenými.

-----

Masáž Seitai má pôvod v klasickej čínskej masáži. Táto masáž sa v priebehu dejín dostala do Japonska a harmonicky splynula s japonskými masážnymi technikami. Súčasná technika Seitai sa sformovala v období Taišó (1911 - 1926). Základy sú v orientálnej medicíne, ale zahrňuje v sebe aj prvky západnej medicíny. Od roku 1920 sa masáže Seitai mohli vykonávať iba s licenciou.

Dejiny rozvoja tak západnej ako aj orientálnej medicíny súvisia s pokrokom ľudských civilizácii. V minulosti sme konzumovali veľa ovocia a zeleniny, a tak človek, ktorý žil v období, kedy sa venoval predovšetkým poľnohospodárskej výrobe, prijímal veľa vitamínov a jeho svalstvo bolo silné. Hovoríme o období, kedy bolo úplne prirodzené, že 70-ročný starec si vyložil na plecia 20kg nákladu a vyšiel s ním na kopec. Bolo to obdobie, kedy o chorobách ako je rakovina, atopický ekzém, metabolické poruchy, alebo precitlivenosť na chemické látky, nebolo ani len počuť. A preto príznaky ako stuhnutá šija, alebo bolesti chrbtice, mali vtedy a dnes úplne odlišný obsah. Predovšetkým nemali pôvod v nahromadení stresu ale súviseli skôr s fyzickým preťažením alebo s nevyváženou stravou.

Napríklad v prípade telesnej únavy sa stav tela sa zásadne líši ak telo má, alebo nemá dostatok svalovej hmoty. Ak má telo dostatok svalovej hmoty, tak sa únava sústreďuje predovšetkým do svalov. Preto ak si oddýchneme v horúcom kúpeli, alebo absolvujeme klasickú masáž, tak svalová únava pominie a telo sa zrelaxuje. Ak však človek nemá dostatok svalovej hmoty, t.j. dnešný človek, jeho únava a vyčerpanosť tak ľahko nepominie.

V dôsledku rozvoja používania automobilov dnešný človek žije pohodlný život, málo kráča a v porovnaní s minulosťou až tak ťažko nepracuje. Výsledkom takéhoto spôsobu života je, že sa znižuje množstvo aj kvalita svalovej hmoty, znižuje sa srdečná činnosť a lymfa sa v tele ľahko akumuluje. Navyše kvôli nadmernému príjmu potravy sa v tele zvyšuje obsah cholesterolu a nasýtených tukov, ktoré tiež zoslabujú svaly a vnútorné orgány. V dôsledku takto oslabeného organizmu, ktorý je navyše atakovaný pracovným a psychickým stresom, sa oslabuje imunita človeka.

Takto si moderný človek sám spôsobuje stuhnutosť šije či bolesti chrbta.

V porovnaní s človekom v minulosti to však zanecháva na jeho tele úplne iné následky:

1. Únava a preťaženosť sa nezastavuje len na svalovej hmote, ale preniká až na nervovú úroveň, do väziva a šliach upínajúcich sa na kostru, navyše lymfa sa akumuluje len v jednej časti tela, v dôsledku čoho sa príliš zvyšuje citlivosť nervov v tejto časti tela.

2. Kvôli vysokému obsahu tuku v krvi a vo svaloch sa znižuje kvalita krvi a je ťažké odstrániť únavu a vyčerpanosť. Tá sa teda akumuluje a v dôsledku jej nahromadenia vznikajú svalové a väzivové stuhnutosti a takto stuhnuté svalstvo a väzivo spôsobuje ďalšiu stuhnutosť či vykrivenie chrbtice, a dostávame sa do bludného kruhu.

3. Výrazne sa zoslabujú fyziologické funkcie vnútorných orgánov, sú to predovšetkým srdce a pľúca, a spúšťajú sa rôzne civilizačné choroby.

 -----

Definícia šikovného terapeuta Seitai:
Dobrý terapeut dokáže prenášať na pacienta svoj duševný pokoj, bezpečne, presne a rýchlo uľaví pacientovi od symptómov, na ktoré sa sťažuje a dokonca zrozumiteľne vysvetlí pacientovi aké choroby mu v budúcnosti hrozia. Potom ho poučí, akou terapiou, stravou a pohybovou aktivitou sa im môže vyhnúť.

Dobrý terapeut teda uľaví pacientovi od fyzického symptómu a vykonáva prevenciu pred ďalšími ochoreniami.

(z učenia liečiteľa majstra Kimura voľne spracoval Štefan Jakubáč, www.jakubac.sk)