Sme odborníci na Japonsko v oblastiach, z ktorých Vám ponúkame:

 

ŽENŠEN

Zopár otázok a odpovedí o ženšeni z knihy doktora Stephena Fuldera, ktorý je vedcom a výskumníkom v odbore liečivých rastlín. Titul magistra získal na univerzite v Oxforde a doktorát v National Institut for Medical Research v Londýne

Stephen Fulder, PhD

Otázky a odpovede o ženšeni 

Úvod

Cítite sa unavení? Ste v strese? Chýba vám čas a energia? Ak áno, tak nie ste sami. Väčšina ľudí dnes prechádza obdobím zvýšeného napätia alebo úplného vyčerpania v snahe zorganizovať a zvládnuť všetky svoje záväzky, včítane rodiny, zamestnania a odpočinku. Snaha skombinovať a zlúčiť všetky zložky života v stále zložitejšom svete je príčinou stresu a vypätia, ktoré spôsobujú zdravotné problémy. Musíme si priznať, že na Západe stres dosiahol epidemických rozmerov. Je príčinou oslabenia organizmu a mnohých chronických a dlhodobých zdravotných problémov.
A práve kvôli týmto zdravotným problémom by sme sa mali vrátiť k liekom na prírodnej báze. Tieto lieky sa hodia ku každodennému použitiu, kedy ešte nie sme skutočne chorí, ale ani sa necítime úplne zdraví. Ak sa jedná predovšetkým o únavu a stres, jeden liek vystupuje z rady, a to ženšeň. Ženšeň je natoľko účinný, že niekedy býva označovaný ako „všemocný koreň“.
Ženšeň je pravdepodobne najznámejší zo všetkých orientálnych bylín. Milióny ľudí na celom svete ho denne užívajú, aby tak zvýšili a povzbudili svoju energiu, vitalitu a aktivitu, urýchlili rekonvalescenciu a zotavenie alebo spomalili proces starnutia. Ženšeň sa v posledných rokoch na Západe stal hlavným povzbudzujúcim prostriedkom, rovnako ako tisícky rokov slúžil k rovnakým účelom na Východe. Ženšeň je bežne dostupný v lekárňach a v súčasnej dobe je zahrnutý a popísaný v oficiálnych lekárskych knihách a slovníkoch väčšiny európskych zemí.
 

1. Všeliek alebo životabudič? 

Ženšeň je koreň liečivej rastliny, ktorú poetický jazyk orientu označuje za všeliek. Ešte donedávna bola táto exotická bylina iba ťažko dostupná a nesmierne drahá. Dnes je ženšeň možné bežne kúpiť a využíva sa po celom svete ako posilňujúci liek.

Aké sú účinky ženšeňu?
Ženšeň je jedinečná bylina, ktorú východná medicína považuje za najvzácnejšiu zo všetkých tradičných liekov. Jeho popularita však nie je obmedzená iba na Orient. Získal si dobrú povesť aj na Západe. Ženšeň dodáva energiu a vitalitu, a to predovšetkým v stresových a náročných situáciách.
Ženšeň má okamžité i dlhodobejšie účinky a využitie. Krátkodobo možno ženšeň použiť ako rýchly a bezpečný povzbudzujúci prostriedok po prebdenej noci, pred neobyčajne ťažkým dňom, skúškou v škole, dôležitým športovým zápasom alebo pri pásmovej chorobe. Ženšeň je možné tiež využiť k odstráneniu dlhodobejších problémov – ak sa zotavujeme z obdobia stresu a vyčerpanosti, pri rekonvalescencii alebo intenzívnom športovom tréningu. Ženšeň je všeobecne užitočný, ak prechádzate fyzicky i emocionálne náročným obdobím veľkého stresového vypätia a chcete zostať bystrí a čulí. Ženšeň tiež zlepšuje funkciu pohlavných orgánov. Nie je afrodiziakum v zmysle sexuálnej stimulácie, ale dokáže udržiavať sexuálnu energiu a napomáha v prípadoch impotencie.

Prečo na únavu používať ženšeň, keď si môžem dať kávu?
Ženšeň nemá iba stimulačné a povzbudzujúce účinky. Je to v podstate posilňujúci liek. Dnes vlastne jediný dostupný posilňujúci liek. Je založený na inej báze ako kofeín. Kofeín nás síce preberie a povzbudí, ale keď prestane pôsobiť sme ešte unavenejší a vyčerpanejší. Ženšeň zvyšuje vitalitu a aktivitu, a zároveň je prínosom pre naše zdravie. Kofeín v skutočnosti nedodá energiu ani nepôsobí proti stresu a vyčerpanosti. Je to „rýchla pomoc“, ktorá si svoje vyberie hneď ako prestane účinkovať.
Ženšeň ponúka viac ako iba okamžité prekonanie únavy. Napomáha organizmu prekonať každodenný stres. Nejedna vedecká štúdia potvrdzuje, že ženšeň chráni naše telo pred negatívnymi účinkami stresu. Ak žijete v neustálom strese, alebo ste na seba príliš tvrdí a neurobíte si čas na odpočinok, môže dlhodobý tlak okolností spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a cholesterolu v krvi, znížiť odolnosť organizmu a všeobecne poškodiť vaše zdravie. Ženšeň zabraňuje týmto negatívnym zmenám. Udržuje vnútornú rovnováhu organizmu, zvyšuje jeho imunitu a chráni ho pred poškodením, ktorého príčinou je práve stres. Ženšeň je tiež výborný liek proti starnutiu, má omladzovacie účinky. Pravidelným užívaním ženšeňu zabránime úbytku energie a vitality, čo je charakteristický rys procesu starnutia.

Dokáže ženšeň vyliečiť akúkoľvek chorobu?
Ženšeň nie je klasický liek ako napríklad penicilín, ktorý lieči určitú chorobu. Ženšeň odstraňuje niektoré symptomy, ako sú únava a slabosť, ale ďaleko užitočnejší je pri udržiavaní zdravia a vitality. Pomáha organizmu vysporiadať sa so stresom a únavou, ktoré vážne narušujú a poškodzujú imunitný systém.

Nie sú účinky ženšeňu iba psychologické?
Nie, nie sú. V minulosti konvenčná medicína pozerala na ženšeň (a na väčšinu liečivých rastlín) skepticky, alebo dokonca s posmechom. V prvom vydaní United States National Formulary (oficiálny slovník všetkých liekov) je uvedené, že „liečivé vlastnosti ženšeňu ... existujú iba v hlavách Číňanov“. Ranné vydanie Encyclopedie Britannica tiež vraví, že ženšeň je „bezvýznamná rastlina“.
Ženšeň je lekármi ťažko zaraditeľný, pretože nezodpovedá žiadnemu konvenčnému chápaniu liekov. Odborníci sú v modernej medicíne zvyknutí, že každý liek pôsobí na odstránenie jedného príznaku choroby, ako je napríklad bolenie hlavy, alebo má pôsobiť na jeden biologický proces, ako je napríklad krvný tlak. Liek, ktorí užívajú zdraví ľudia, aby tak zvýšili svoju vitalitu a udržali si svoje zdravie, je modernej medicíne neznámy. Je ťažké merať jeho účinnosť v laboratóriu. Podľa čínskej medicíny je liek, ktorý nelieči konkrétnu chorobu, ale dodáva človeku energiu a vitalitu, veľmi vzácny a cenný, pretože pôsobí preventívne a udržuje zdravie. Orientálna medicína však doposiaľ nebola na Západe celkom pochopená.
V posledných rokoch sa názor modernej medicíny na ženšeň začal postupne meniť. Dnes väčšina nadnárodných farmaceutických spoločností vyrába a ponúka lieky s obsahom ženšeňu. Ženšeň je zastúpený v mnohých oficiálnych lekárskych slovníkoch a je dostupný vo väčšine lekární. Existuje viac ako 2 000 vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že ženšeň je skutočný životabudič, ktorý navyše pôsobí proti stresu a jeho následkom. Tieto štúdie prešli dlhú cestu presvedčovania zodpovedných moderných lekárov, že ženšeň skutočne funguje. Dôkazom sú pokusy na zvieratách. Experimenty s laboratórnymi zvieratami potvrdzujú, že účinky ženšeňu nie sú iba psychologické.
 

2. Ženšeň, energia a vitalita

Ženšeň sa najčastejšie používa ako životabudič. V tejto kapitole prediskutujeme ako môže ženšeň zvýšiť hladinu energie. Dozviete sa v akých situáciách ženšeň užívať a koľko ho brať, aby ste sa zbavili únavy a vyčerpania. Dočítate sa, či ženšeň dokáže dodať energiu človeku aj keď nie je unavený a v čom predčí všetky ostatné povzbudzujúce látky ako je napríklad kofeín. 

Aké je hlavné využitie ženšeňu?
Ženšeň dodáva energiu a zvyšuje vitalitu, keď ste unavení a potrebujete povzbudiť. Je ideálny v situáciách, keď sa cítite vyčerpaní: keď sa ráno prebudíte unavení, chýba vám motivácia, prepadajú vás depresie, nemáte silu „vstať a ísť“ a podobne. Ženšeň vám pomôže bez ohľadu na príčinu zníženej hladiny energie – môže to byť tlak okolností, príliš veľké množstvo požitých potravín alebo sexu, nedostatok pohybu, málo spánku, prepracovanosť alebo emocionálne problémy.

Nie je ženšeň iba stimulant rovnako ako kofeín?
Ženšeň samozrejme je stimulačný prostriedok, ale od kávy sa výrazne líši, tak ako sme to vysvetlili v predchádzajúcej kapitole. Keď vypijete šálku kávy, pocítite jej účinky okamžite. Keď však jej účinky skončia, cítite sa ešte unavenejší ako predtým. Takže hodíte do seba ďalšiu šálku kávy, aby ste mohli v práci pokračovať. Väčšina z nás si dokáže predstaviť tú hroznú „ranu“, keď kofeín vyprchá.
Ženšeň funguje na inom princípe. Ak si zoberiete ženšeň, keď ste unavení, nepocítite okamžitý príval energie ako po šálke kávy, ale ani vám nebude chýbať energia o niekoľko hodín neskôr. Ženšeň začína účinkovať postupne a energia a sila vzrastajú. Pravidelným užívaním ženšeňu dosiahnete zdravú hladinu energie, ktorú si budete udržovať. Z tohto dôvodu ženšeň nie je označovaný ako stimulačný, ale skôr ako posilňujúci liek – látka, ktorá posilňuje organizmus.

Môže ženšeň vyliečiť všetky moje zdravotné ťažkosti, keď nemám čas sa nimi inak zapodievať?
Nie, ženšeň nie je „kúzelná guľôčka“ a nemôže vám vrátiť zničené a zanedbané zdravie. Môže však zmierniť následky, ktoré na vašom zdraví zanechal nezdravý životný štýl. Ak je napríklad vaša strava jednotvárna a chudobná, ak jete veľké množstvo priemyselne spracovaných potravín, tukov a tzv. prázdnych kalórií alebo ak máte nedostatok pohybu a cítite sa unavení. V tomto prípade je únava znakom zlého zdravia. Ženšeň vám pomôže zbaviť sa únavy a dokonca umožní telu lepšie znášať stres, ale iba do určitej miery. Nedokáže však odstrániť príčinu problému a únava sa nakoniec vráti. Takže by ste mali ženšeň chápať ako pomocnú ruku vo vyrovnávaní sa s každodennými záležitosťami, ale zároveň sa pokúsiť odstrániť zdravotné ťažkosti iným spôsobom.

Môže mi ženšeň pomôcť i keď nie som unavený?
Ženšeň je liečivá rastlina, ktorá organizmu napomáha lepšie fungovať. Ako vravia Číňania, vytvára a udržuje vnútornú rovnováhu. Takže vám môže byť prospešný aj keď nie ste unavený. Chápte ho ako súčasť zdravia udržujúceho programu spolu s ostatnými liečivými rastlinami a ďalšou starostlivosťou o svoje telo. Všeobecne platí pravidlo, že čím viac sa cítite unavení a vyčerpaní, tým hmatateľnejšie budú účinky ženšeňu. Ženšeň však účinkuje i keď nie ste navonok unavení alebo vyčerpaní. Posilňuje a podporuje váš imunitný systém, čo nie sú tak dramatické zmeny, ale ktoré stoja za povšimnutie.
 

3. Ako zvýšiť účinnosť ženšeňu

V predchádzajúcej kapitole sme nazerali na ženšeň ako na prostriedok dodávajúci energiu i období fyzického alebo emocionálneho stresu a napätia. V tejto kapitole sa zameriame na využitie ženšeňu a podobných liečivých rastlín v športe, sexe a iných životných aktivitách. Naučíme sa ako dlhodobo užívať ženšeň, aby sme pozdvihli svoje sebavedomie a zapojenie sa do aktivít každodenného života.

Môže ženšeň všeobecne zlepšiť výsledky v pracovnej a záujmovej činnosti?
Áno. V minulej kapitole sme sa dozvedeli ako ženšeň zvyšuje životnú energiu a čulosť jedinca, ako môže byť prospešný študentom, zdravotníkom a ostatným ľuďom, na ktorých sú kladené príliš vysoké psychické i fyzické nároky. Ženšeň taktiež zvyšuje odolnosť organizmu a vytrvalosť, teda schopnosť dlhodobého vypätia.

Aký je rozdiel medzi okamžitým a dlhodobým užívaním ženšeňu?
Ak chcete, aby vám ženšeň pomohol prekonať momentálnu krízu, mali by ste si ho zobrať ráno tohto náročného dňa. Jeho účinky budú pôsobiť po celý deň. Vďaka ženšeňu zabudnete na únavu a budete schopní dosiahnuť tých najlepších výsledkov. Takže ak ste na prahu dlhého a náročného dňa, ak vás čaká dajaká náročná úloha, skúška alebo test, ak prechádzate krízovým obdobím v zamestnaní, môže vám ženšeň vhodne poslúžiť.
Pri dlhodobom užívaní by ste mali brať ženšeň denne po dobu minimálne jedného mesiaca. Cieľom je v tomto prípade zvýšiť odolnosť organizmu a jeho vytrvalosť. Ženšeň pomáha nasporiť si energiu a lepšie odolávať stresu a starostiam, ktoré prináša náročné zamestnanie alebo život všeobecne. Ženšeňovú kúru môžete nasadiť kedykoľvek prechádzate ťažším obdobím. Po niekoľkých experimentoch na kozmodrome sovietsky lekári prišli k záveru, že ženšeň je ďaleko lepší povzbudzujúci a posilňujúci prostriedok ako amfetaminy používané americkými kozmonautmi. Ženšeň zvyšuje bdelosť a zlepšuje výkony jedinca, pričom nenarušuje normálny spánok a ani nespôsobuje abstinenčné príznaky.

Môže ženšeň zlepšiť športový výkon?
Áno, ženšeň môže ovplyvniť športové výsledky, preto ho používali mnohí špičkoví atléti, ako napr. Sebastian Coe, ktorý dosiahol svetový rekord v plávaní. Ženšeň je veľmi obľúbený a rozšírený u olympijských atlétov pochádzajúcich z Orientu. Medzinárodná komisia, ktorá kontroluje používanie drog v športe, tieto liečivé rastliny nezakazuje, pretože ich označila za prostriedky posilňujúce zdravie, nie za drogy zlepšujúce športový výkon.

Je ženšeň afrodiziakum?
Nie, nie je, hoci väčšina ľudí si to myslí a môžete sa s ním stretnúť v každom sexshope. Orientálci však netvrdia, že by ženšeň dajako povzbudzoval sexuálnu aktivitu. Namiesto toho užívajú ženšeň k udržaniu potencie a plodnosti, ktoré sú vo východnej kultúre chápané ako znak celkového dobrého zdravotného stavu. Ženšeň je rozšírený ako liek proti impotencii a neplodnosti, ktorá sa objavuje so zvyšujúcim sa vekom. Ženšeň teda môžeme používať k zvýšeniu sexuálnej energie, k liečbe neplodnosti a impotencie, ale nie ako afrodiziakum.

Môže ženšeň pozitívne ovplyvniť ešte niektoré iné funkcie?
Áno. Ženšeň zlepšuje pamäť a psychickú činnosť, ale nemôžeme ho označiť za liek na pamäť. Ženšeň zvyšuje bdelosť, sústredenosť a energiu, preto majú ľudia pocit, že dokážu prijímať viac informácií.
 

4. Ženšeň a stres

V tejto kapitole si vysvetlíme čo je to stres, aké sú jeho príznaky a aký vplyv má stres na psychické i fyzické zdravie človeka. Dozviete sa ako ženšeň napomáha vyrovnať sa s negatívnymi následkami stresu na našom tele a ako môže podporiť náš imunitný systém. Nakoniec sa tiež naučíme ako včleniť ženšeň a jemu podobné liečivé rastliny do uzdravovacieho programu, ktorý prispeje k zlepšeniu vášho celkového zdravia.

Čo je stres?
Stres je možné definovať ako duševné a psychické napätie alebo tlak. Telo prechádza stresom keď je vystavené extrémnej fyzickej alebo emocionálnej námahe alebo keď sa niečoho obáva. Nehladiac na to, či sa jedná o stres fyzický alebo emocionálny, telo naň reaguje rovnakým spôsobom: roztlčie sa srdce, stiahnu sa cievy, zmení sa metabolizmus, zvýši sa krvný tlak, vzrastie hladina cukru a cholesterolu v krvi, myseľ začne byť neprirodzene čulá, svaly sú v napätí.
Tieto reakcie vedú k telesnému vyčerpaniu. Ak ste napríklad maratónsky bežec, musí byť vaše srdce silné a schopné pracovať efektívnejšie, aby dokázalo rýchlejšie rozvádzať krv. Musíte byť fyzicky dobre pripravení a sústredení. Metabolizmus musí byť natoľko v poriadku, aby dokázal premeniť cukry na energiu potrebnú k fyzickej aktivite. Tieto telesné zmeny sú zdravé reakcie tela na nároky tréningového režimu.
Týmto spôsobom sa organizmus pripravuje, aby lepšie zvládal fyzicky náročnejšie situácie. Vedci tieto telesné reakcie označujú za „bojové reakcie“. Keď budete napadnutí napríklad divokým tigrom alebo ozbrojeným mužom, vaše telo vám dodá dostatok energie potrebnej k prekonaniu hrozby alebo k úteku. Váš organizmus má dostatok prostriedkov, aby sa ochránil pred nebezpečenstvom.
Bohužiaľ v dnešnom svete býva takáto bojová reakcia spustená nielen pri fyzickom napadnutí alebo nebezpečenstve. Telo automaticky reaguje na akýkoľvek druh ohrozenia, či už je to fyzický útok alebo drsné slová v práci alebo doma. Pri hádke s partnerom alebo so šéfom vaše telo reaguje rovnako, ako keď na vás zaútočí tiger alebo ozbrojený človek. Tieto reakcie sú riadené nervovým systémom, ktorý alarmuje a urýchľuje mobilizáciu tela k obrane. Keď nervový systém zaregistruje nebezpečie, začne pracovať endokrinný systém a telo začne produkovať hormóny. Hormóny a chemické prenášače informácie, ktoré sú zapojené do činnosti v stresových situáciách, vznikajú v nadobličkách. V strese sa krv presúva z „kľudových“ funkcií, ako je napr. trávenie, a telo sa sústreďuje na intenzívnu fyzickú aktivitu.
Vo väčšine prípadov však nie je fyzická aktivita, ku ktorej je telo pripravené, to najlepšie riešenie. Keď sa na nás šéf, kolega alebo člen rodiny nahnevá, nemôžeme ho fyzicky napadnúť, ani od neho utiecť. Takže telesný obranný systém nie je dokonale využitý. Človek často nie je schopný len tak sa ukľudniť a nechať organizmus, aby sa vrátil do zdravého vyrovnaného stavu. Je veľmi ťažké vypnúť intenzívny rad funkcií, ktoré boli vyvolané. Takto žije veľa ľudí v neustálom strese, ktorý vznikol napr. zo strany šéfa, termínom v práci, napätím a konfliktami doma, dispozície k nervozite a zúrivosti, rušné pracovné prostredie a finančné ťažkosti.

Čo je na strese zlé?
Občasný stres a napätie sú normálne, dokonca aj u ľudí, ktorí žijú vidieckym, pokojným spôsobom života. Neustály stres však znižuje odolnosť a imunitu organizmu, zvyšuje krvný tlak, spôsobuje tráviace ťažkosti, srdečné poruchy, rakovinu, vyčerpanosť, nespavosť, migrény, bolesti hlavy a ďalšie problémy. Vo všeobecnosti znižuje vitalitu a radosť zo života.

Môže mi ženšeň pomôcť pri strese?
Ženšeň môže pomôcť vášmu organizmu odolávať stresu, ale nedokáže zmeniť situáciu, ktorá tento stres vyvoláva. Ak sú príčinou stresu širšie životné okolnosti, ako je napr. nešťastné manželstvo, náročné povolanie alebo príliš hektický životný štýl, tak by ste mali s liečbou stresu začať predovšetkým zmenou vo svojom živote. Ak sa nedokážete, alebo je pre vás ťažké, postaviť sa k situácii čelom, mali by ste navštíviť skúseného terapeuta alebo psychológa, ktorý vám pomôže vytvoriť si pokojnejší životný štýl. Ak ste už v strese, môže ženšeň vaše telo od jeho negatívnych následkov ochrániť.

Ako ženšeň pomáha telu vyrovnať sa so stresom?
Ženšeň napomáha telu prispôsobiť sa okoliu. Preto je v najmodernejšej vedeckej literatúre označovaný ako adaptogén. Adaptogén je liek, ktorý napomáha telu adaptovať sa, prispôsobiť sa situácii. Ženšeň je označovaný za adaptogén, pretože udržuje vnútornú rovnováhu a harmóniu v tele. Pomáha organizmu prispôsobiť sa zmenám a stresu. 

Ako mi adaptogén ako ženšeň môže pomôcť?
Ženšeň napomáha telu prijímať viac kyslíka, rozvádzať viac krvi, premieňať viac cukru, vyrábať viac energie, pomáha teda v situáciách, ktoré si vyžadujú väčšie fyzické vypätie ako napr. športové zápasy a súťaže. Ženšeň je tiež vhodný, keď sa ocitnete v emocionálnom strese a vaše telo začína reagovať ako by ste boli nútení k neustálej fyzickej aktivite. Za takýchto okolností začnú nadobličky vylučovať adrenalín. Adrenalín uvádza telo do stavu bdelosti a mobilizuje organizmus k obrane. Z hľadiska hormonálneho bojujete o život. Keď si vezmete ženšeň, vaše nadobličky vylučujú menej adrenalínu, teda je pre organizmus ľahšie vrátiť sa do vyrovnaného stavu, keď je krízová situácia prekonaná. Vaše telo sa vráti do normálu ďaleko rýchlejšie a lepšie si udržuje rovnováhu. Stres teda nezanechá na vašom tele také veľké následky.

Môže ženšeň znížiť vysoký krvný tlak alebo zvýšiť hladinu cukru v krvi?
Výskumy ukazujú, že ženšeň dokáže zmierniť extrémne vysokú alebo nízku hladinu cukru v krvi, rovnako ako upraviť krvný tlak. Ženšeň nie je najvýznamnejším alebo najužívanejším liekom na zvýšenie krvného tlaku, ani pri problémoch s obsahom cukru v krvi. Môžeme ho však používať ako prídavný liek. Je účinný predovšetkým v prípade, keď sú vysoký krvný tlak alebo vysoká hladina cukru v krvi spôsobené stresom a nezdravým spôsobom života. Ženšeň ako adaptogén by sme mali užívať nielen v priebehu samotnej liečby, ale predovšetkým ho považovať za súčasť zdravého životného štýlu.

Môže ženšeň posilniť imunitný systém?
Áno. Ženšeň je liek posilňujúci imunitu. Je prospešný predovšetkým v období, kedy je imunitný systém ako celok oslabený stresom a dlhodobejším vyčerpaním. V Rusku boli vypracované štúdie, ktoré ukazujú, že ženšeň pomáha obnoviť imunitný systém u ľudí, ktorých imunita bola poškodená ožarovaním alebo chemoterapiou pri liečbe rakoviny.
V Rusku boli vykonané mnohé pokusy, kedy ženšeň zlepšil všeobecnú odolnosť organizmu. V automobilovom závode Volga v danom období počet dní vymeškaných v práci kvôli chorobe klesol dokonca o 40% u pracovníkov užívajúcich ženšeň. Podobne sa znížila chorobnosť u baníkov, zdravotných sestier pracujúcich na zmeny,  vodičov nákladných automobilov alebo dodávok, teda pracovníkov vykonávajúcich fyzicky a psychicky namáhavé práce.
 

5. Mladé telo, mladá myseľ

Na Západe sa ľudia pozerajú na starobu s obavami. V Oriente však ľudia uctievajú starších spoluobčanov a starobu považujú za obdobie naplnenia, múdrosti a sily. V Oriente je zdravý človek ten, kto je v pokročilom veku aktívny, energický a plodný. Orientálci ženšeňu pričítajú schopnosť udržať i u staršej populácie zdravie a elán. Moderná veda hľadá nové spôsoby ako predĺžiť život, takže starších ľudí na Západe dramaticky pribúda. Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité nájsť spôsob, ktorým je možné u starších ľudí udržať tiež zdravie a silu. V tejto kapitole nájdete odpovede na základné otázky týkajúce sa veku, ako si udržať zdravší a dlhší život.

Čo je to vlastne starnutie?
Starnutie je postupný proces spomaľovania všetkých telesných funkcií. Orgány pracujú dobre i u starších ľudí, ak sú zdravé. Čo sa ale zhoršuje je ich súhra. S vekom sa znižuje schopnosť adaptácie a prispôsobenia sa novým podmienkam. Vytráca sa bystrosť, ostrosť a presná organizácia, podobne ako keď sa kazeta začína spomaľovať. Človek už nemá toľko energie a síl potrebných k vyrovnaniu sa so zmenami alebo strachom. Imunitný systém napríklad nedokáže tak rýchlo reagovať na baktérie a starší ľudia sú náchylnejší k infekčným chorobám. Znižuje sa schopnosť regulácie hladiny cukru v krvi, takže starší ľudia začínajú trpieť cukrovkou.
Starnutie nie je choroba. Je to prirodzený proces. Nie je ho možné zastaviť, je možné ho iba spomaliť, aby sme mohli žiť dlhý a zdravý život, kým nám nevyprchá naša prirodzená dĺžka života. Keď je človek starý, ešte to nemusí znamenať, že musí trpieť srdečnými a cievnymi chorobami, poruchami pamäti alebo onemocnením kĺbov. Ak posilníme svoje telo, môžeme sa dožiť vysokého veku bez toho, aby sme boli ničení a postihnutí chorobami spájajúcimi sa s procesom starnutia.

Je možné považovať ženšeň za liek predlžujúci život?
Áno, určite. A je vlastne jediný, ktorý doposiaľ poznáme. V Oriente samozrejme poznajú celý rad ďalších bylinných liekov, ktoré zastavujú príznaky starnutia, ale žiaden z nich nie je taký známy ako ženšeň. V Číne bolo známe, že Mao Ce-tung a Čou en-Lai užívali ženšeň pravidelne a dožili sa vysokého veku. Knihy o liečivých rastlinách tvrdia, že ženšeň dokáže predĺžiť život, ale nie je „elixír nesmrteľnosti“.

Ako môže ženšeň pomôcť zredukovať príznaky starnutia?
Orientálna i moderná medicína považuje starnutie za proces zvyšujúcej sa vnútornej dezorganizácie a nefunkčnosti. Akákoľvek aktivita, ktorá zlepšuje rovnováhu organizmu a posilňuje telesný motor, by mala spomaliť starnutie. Práve na tomto princípe pôsobí ženšeň. Znižuje stres, zlepšuje činnosť orgánov, pomáha hormónom regulovať telesné funkcie. Takže organizmus sa s vekom menej opotrebováva a unavuje. Ženšeň môže spomaliť proces starnutia, a čo je snáď ešte dôležitejšie, dokáže ovplyvniť spôsob akým starneme. Zdravie mnohých ľudí sa vekom zhoršuje a slabne. Zvyšuje sa únava, človek sa ľahko vyčerpá. Oba tieto príznaky je možné liečiť ženšeňom.

Ako mám užívať ženšeň proti starnutiu?
Ak ste v strednom veku, začnite ženšeň užívať po dobu jedného až dvoch mesiacov každý rok tak, ako sme radili v predchádzajúcej kapitole. S pribúdajúcimi rokmi môžete brať ženšeň denne.
Pamätajte si, že ženšeň nie je všeliek. Sám osebe vám nezaistí zdravie a vitalitu. Popri užívaní ženšeňu musíme dodržiavať ďalšie základné metódy ako si udržať zdravie a kondíciu. Ženšeň nemôže nahradiť zdravý a správny životný štýl.
 

Záver

Ženšeň je jeden z najlepších liekov orientálnej medicíny a aj napriek tomu trvalo tisícky rokov, kým si prerazil cestu na Západ. Príčina je veľmi jednoduchá: moderná medicína využíva silnejšie lieky, ktoré liečia jednotlivé príznaky, takže ženšeň nebola schopná správne zaradiť a využiť.
Ženšeň, ako veľa iných liečivých rastlín má jemnejšie účinky než moderné lieky či stimulanty ako kofeín, ale napomáha organizmu spôsobom, ktorý je ďaleko zdravší a má dlhodobejšie trvanie. Ženšeň je najlepší zo všetkých posilňujúcich a povzbudzujúcich prostriedkov. Je to bezpečná, zdravie utužujúca liečivá rastlina, ktorá človeku dodáva energiu a vitalitu. Jej účinky sú zreteľnejšie a dramatickejšie u ľudí, ktorí ju najviac potrebujú, teda ľudia prechádzajúci obdobím stresu a vyčerpanosti, obdobím rekonvalescencie, ľudia trpiaci chronickou únavou alebo tí, ktorí na sebe pozorujú symptomy spojené s procesom starnutia.
Moderná medicína má určité nedostatky. Jedným z nich je práve neschopnosť nájsť bezpečný a účinný liek, ktorý by pomáhal človeku prekonať stres, idúci ruka v ruke s moderným štýlom života, a podporil celkové zdravie a vitalitu. Tieto nedostatky naprávajú práve liečivé rastliny. Liečivé rastliny je možné využiť ako domáce lieky na mierne zdravotné problémy alebo ako posilňujúce prostriedky slúžiace k udržaniu zdravia. Silné chemické lieky by sa mali užívať iba v prípadoch vážneho onemocnenia. Správnym zosúladením starej múdrosti s modernou vedou môžeme dosiahnuť pevného zdravia a vitality.

 

Ženšeň

Informačný leták